Szukając prostego w obsłudze i darmowego CMSu znajdziemy kilka ciekawych opcji. Jednak czerpiąc informację z for internetowych, poradników sieciowych czy e-booków dostrzeżemy, że idealną opcją dla początkujących jest skorzystanie z popularnego WordPressa. Chociaż system ten jest tak naprawdę platformą blogową, to dzięki wieloletniemu rozwojowi i masie usprawnień, stał się typowym CMSem, który wykorzystuje się do tworzenia stron internetowych dla firm, blogów tematycznych a nawet stron zapleczowych dla pozycjonerów.

Darmowa platforma, czy profesjonalna strona www

WordPress ma to do siebie, że możemy wybierać pomiędzy całkowicie darmową stroną lub stroną, która nas co nieco kosztuje, jednak daje dużo większe możliwości.

Jeżeli pragniemy tylko podzielić swoimi spostrzeżeniami w blogu czy też zwyczajnie nie stać nas na dodatkowe wydatki, to warto korzystać z darmowej opcji. Wtedy adres naszej strony jest subdomeną w adresie wordpress.com. W takim wypadku nie ponosimy żadnych kosztów (domena, serwer etc.). Jest to idealne rozwiązanie, aby zobaczyć jak to jest zarządzać własną stroną WWW.

Kiedy jednak interesują nas rozwiązania komercyjne, to powinniśmy pomyśleć o postawieniu WordPressa na prywatnym hostingu i domenie. Tutaj również nie płacimy za sam skrypt CMSu, a jedynie za wynajem miejsca na serwerze i roczną opłatę za domenę. To rozwiązanie to świetna sprawa dla osób, które chcą i potrafią zarabiać na stronach internetowych. Dzięki zastosowaniu różnych wtyczek, można poszerzać funkcjonalność typowej strony WP, tak by działała nawet w formie sklepu.

Płatna forma daje nam możliwość umieszczenia reklamy kontekstowej na podstronach naszego serwisu opartego na WordPressie. Dzięki temu, przy odpowiednio generowanym ruchu, możemy co nieco na stronce zarobić. Nie będą to może ‘kokosy’, ale z pewnością do utrzymania strony nie będziemy dopłacać.

Wady WP

WordPress, jak każdy CMS, ma swoje wady. Chociaż nie są one jakimś wielkim problemem, to warto o nich wspomnieć i pamiętać. Lista wad nie zawsze jednak będzie aktualna. Niemal codziennie pojawiają się nowe wtyczki, tworzone przez amatorów jak i profesjonalistów, które niwelują określone problemy. Na chwilę obecną, do największych minusów korzystania z WP należą:

  • darmowe szablony graficzne, które są do siebie bliźniaczo podobne;
  • zmiany w wyglądzie strony wymagają znajomości PHP;
  • tworzenie i obsługa galerii nie jest najprzyjemniejsze.

Pewnie jeszcze kilka wad by się znalazło, jednak nie są one na tyle uciążliwe, by rozpisywać się na ich temat. Faktem jest, że WordPress ma nieograniczone możliwości rozwoju, dzięki czemu powyższe problemy pewnie staną się przeszłością w najbliższym czasie.

Zalety WP

Skoro wady WP zostały już wytknięte, to teraz pora na trochę ‘cukru’. WordPress ma swoje zalety. Wiele zalet. To chyba oczywiste, gdyż w innym wypadku nie byłby najchętniej wybieranym systemem zarządzania treści. Oczywiście, nie wymienię wszystkich zalet, a jedynie te uniwersalne. Skrócona lista plusów korzystania z WP poniżej:

  • prostota w obsłudze – dodawanie nowych treści, tworzenie kategorii i inne tego typu czynności są banalnie proste.
  • wtyczki – czyli rozszerzenia, które znacznie powiększają funkcjonalność strony. Od prostej strony blogowej do rozbudowanego serwisu.
  • łatwość optymalizacji witryny, dzięki specjalnym wtyczkom SEO oraz sensownej wadze kodu.
  • masa darmowych lub bardzo tanich narzędzi, dzięki którym korzystanie z WP staje się jeszcze większą przyjemnością.

Instalacja WP na serwerze

Zainstalowanie tego systemu zarządzania treścią nie jest trudne, jednak nie określiłbym tego procesu banalnym. Trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie na temat działania stron internetowych i ich tworzenia.

Zabawę rozpoczynamy od pobrania plików instalacyjnych ze strony wordpress.org. Następnie musimy je rozpakować i przesłać na nasz serwer za pomocą klienta FTP (TotalCommander lub inny). Pamiętajmy o odpowiednich lokalizacjach, tak aby strona wgrała się właściwie. Jeżeli nie do końca wiemy, jak to zrobić to polecam skorzystać z poradnika znajdującego się na stronie pl.wordpress.org, który tłumaczy cały proces instalacji w bardzo przystępny sposób.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, WordPress to system idealny dla osób początkujących w sferze webmasteringu a także dla osób, które już z niejednego pieca chleb jadły. Prostota i szybkość tworzenia serwisu powodują, że codziennie powstają setki nowych blogów i stron, które niosą za sobą mniej lub bardziej przydatną treść. WordPress jest także ceniony ze względów pozycjonerskich, gdyż jego optymalizacja jest banalnie prosta, a tworzenie serwisów pod zaplecze nie wymaga wiele czasu..

Słowa kluczowe

  • wordpress opinie