Dynamiczne zmiany technologiczne, jakie obserwujemy w ostatnich latach, zmuszają nas do poszukiwania coraz to nowszych, optymalnych rozwiązań, które przyspieszą i usprawnią naszą pracę. Jednym z takich rozwiązań są zróżnicowane systemy zarządzania treścią, które pozwalają na swobodne edytowanie treści stron internetowych przez osoby, które nie posiadają specjalistycznej, technicznej wiedzy, czy informatycznego wykształcenia. Jednym z takich systemów jest Windu. System zarządzania treścią Windu został utworzony z myślą o maksymalizacji funkcjonalności i przejrzystości użytkowania.

Windu krok po kroku

Stosowanie systemu zarządzania treścią Windu wymaga serwera o minimalnych wymaganiach. Twórcy polecają, by przed zakupem płatnych licencji sprawdzić, czy nasz serwer będzie obsługiwał licencję darmową. Instalacja wymaga pobrania programu FTP i jego instalacji. Następnie należy pobrać system Windu (najlepiej ze strony www.windu.pl) i rozpakować go. Kolejnym krokiem jest połączenie się z serwerem i przekopiowanie tam rozpakowanych plików. Dopiero wówczas możemy rozpocząć instalację. Po zainstalowaniu Windu przychodzi czas na zalogowanie się – wówczas zostaniemy przekierowani do panelu administracyjnego, z którego możemy rozpocząć zarządzanie treścią.

Jakie funkcje daje nam Windu? Przede wszystkim możemy w łatwy sposób dodawać podstrony, galerie, a także dodawać i edytować treści (także fotografie w galerii). Możemy również dodawać linki, tworzyć grupy elementów a także dodać nowy język do naszej strony. W razie problemów z systemem, twórcy zapewniają wsparcie poprzez formularz kontaktowy i wpisy na forum. System CMS Windu zapewnia również statystyki dotyczące ilości odwiedzin na naszej stronie a także podejmowane aktywności. Statystyki prezentowane są w czasie, co pozwala na bieżące śledzenie popularności strony.

Zalety systemu Windu

Myśląc o zaletach systemu Windu, koniecznie należy wymienić bardzo szybką instalację wynikającą z szybkich baz danych SQLite. Instalacja właściwie ogranicza się do wgrania plików na serwer – i już możemy rozpocząć zarządzanie treścią. Szybkość Windu to jednak nie tylko szybka instalacja. Dzięki wydajności języka PHP i plikowej bazy danych system działa naprawdę sprawnie. Dużą zaletą jest również przystosowanie stron tworzonych w Windu do wyświetlania w różnych urządzeniach – strona będzie się znakomicie prezentować nie tylko na komputerze, ale również zróżnicowanych sprzętach mobilnych (tabletach czy telefonach komórkowych). Jak w przypadku wielu innych CMS, zaletą Windu jest także to, że jego twórcy stale go udoskonalają, odpowiadając na pojawiające się potrzeby i oczekiwania użytkowników.

Licencje systemu Windu

Korzystanie z systemu Windu jest możliwe na podstawie czterech różnych licencji, które zapewniają zróżnicowany poziom funkcjonalności. Licencja darmowa zapewnia użytkownikowi wyłącznie system do zarządzania siecią. Droższe licencje dotyczą kilku stanowisk pracy i gwarantują takie udogodnienia jak własna stopka oraz grupę narzędzi dodatkowych..