Blog lub fotoblog to najpopularniejszy kanał, którym możemy dzielić się swoimi przemyśleniami, wiedzą czy też wspomnieniami z najróżniejszych sytuacji. Tworzą je pasjonaci, specjaliści, celebryci oraz podróżnicy. Swojego bloga stworzyć może każdy. Istnieje masa platform, które umożliwiają prowadzenie bloga zupełnie za darmo – bez kosztów utrzymania serwera oraz domeny. Niestety, funkcjonalność takich serwisów jest niewielka i nie spełnia wymagań każdego bloggera. Dlatego powstaje coraz więcej blogów na prywatnych domenach.

W trakcie tworzenia takiego bloga, ważnym narzędziem będzie odpowiedni CMS, który pozwoli nam z łatwością zarządzać serwisem WWW. Jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią jest Textpattern. Posiada on swoje walory, które docenia bardzo wielu właścicieli blogów.

Textpattern jest niezwykle prostym narzędziem. Został on stworzony w 2003 roku i stale rozwijany jest przez twórców z Textpattern Group. Do jego budowy wykorzystano język PHP, a całość wykorzystuje bazę MySQL. Co ważne, jest to program darmowy. Wydawany jest na podstawie licencji typu GNU GPL – jak większość podobnych aplikacji.

Co oferuje nam Textpattern?

Jako że jest to platforma ściśle nakierowana na niewielką niszę, to funkcjonalności są znacznie ograniczone. Nie sprawia to jednak, że jest to bezużyteczne oprogramowanie. Wręcz odwrotnie – idealnie nadaje się do celów, które przyświecały jego twórcom.

Tworzenie i prowadzenie blogów za jego pomocą, to niesamowicie prosta sprawa. Uproszczony edytor tekstowy oraz panel funkcyjny sprawiają, że każdy poradzi sobie z jego obsługą. Wykorzystując Textpattern dodamy do strony nowe wpisy oraz zdjęcia,  a także będziemy mogli moderować komentarze.

W przeciwieństwie do wielu innych systemów zarządzania treścią, Textpattern nie jest uniwersalny. Świetnie sprawdza się przy tworzeniu blogów, fotoblogów oraz bardzo prostych stron firmowych. Zupełnie nie poradzi sobie z budową ciężkiego serwisu czy portalu, z dużą liczbą użytkowników. Myślę, że nie jest to jego wada a zaleta. Twórcy skupiają się na ulepszaniu funkcji potrzebnych do tworzenia blogów, nie bawiąc się w zbędne dodatki – to właśnie klucz do sukcesu Textpattern.

Korzystając z tego systemu, bardzo łatwo ustawimy szatę graficzną bloga, ustawimy zmianę kaskadowych arkuszy stylu (CSS) czy uzyskamy dostęp do wielu funkcji administracyjnych. Nie potrzebujemy do tego znajomości programowania, co powoduje, że chętnie korzystają z niego zupełnie ‘zieloni’.

Textpattern posiada ogromne wsparcie techniczne. Poza forami i stronami na jego temat, znajdziemy wiele witryn WWW z masą dodatków. Wiele z nich powiększa funkcjonalność, dzięki czemu, nasze blogi idą z duchem czasu i odpowiadają potrzebom większości czytelników. Powstało także wiele stron z szablonami graficznymi. Pozwala to na stworzenie bloga unikalnego, z ciekawą grafiką – co ciekawe, wiele ze skórek jest dostępnych zupełnie za darmo..

Słowa kluczowe

  • textpattern