Plone jest jednym z systemów zarządzania treścią – aplikacji, które potrafią prawdziwie zrewolucjonizować pracę wielu firm. Możliwe jest edytowanie treści przez pracowników, którzy nie posiadają wiedzy i umiejętności związanych ze skomplikowanym programowaniem.

Zarys idei

Projekt Plone pojawił się na rynku w 1999 roku i od tego czasu dynamicznie się rozwija zdobywając popularność wśród coraz szerszego grona użytkowników. O jego popularności może świadczyć przetłumaczenie na 40 różnych języków, a także zrzeszenie aż 340 core developerów i kilkuset dostawców nowych rozwiązań. W 2004 roku powstała Fundacja Plone, której celem jest popularyzacja aplikacji Plone, jej rozwijanie i zapewnianie międzynarodowego wsparcia. Cechą wyróżniającą projekt jest bardzo duża waga przywiązywana do bezpieczeństwa. Jak wiele innych CMSów, projekt Plone jest inicjatywą typu opensource – projekt jest darmowy, powstał w wyniku działalności programistów z wielu krajów świata. Każdego dnia jest rozwijany, stąd systematycznie wzrasta jego funkcjonalność i łatwość obsługi. Dynamizm rozwoju Plone sprawia, że jest to znakomite rozwiązanie zarówno dla zastosowań prywatnych, jak i firmowych.

Specyfikacja projektu Plone

Plone został napisany w języku Python, wykorzystuje obiektowe bazy danych, co pozwala na łatwą modyfikację treści. System działa w każdej przeglądarce, jednak do jego obsługi najlepiej wybierać najnowsze wersje popularnych przeglądarek (np. Chrome, Firefox, Opera, Internet Explorer). Warto zaznaczyć, że jego stosowanie nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych wtyczek.

Plone działa w oparciu o framework Zope, który podobnie jak Plone jest również ciągle rozwijaną inicjatywą typu opensource.

Zalety

CMS Plone posiada bardzo wiele zalet, które warto rozważyć podczas poszukiwania systemu zarządzania treścią najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom. Z pewnością przywołać tu należy znaczną otwartość programową, która sprawia, że swobodnie może działać on na różnych systemach operacyjnych – Windowsie, Linuxie i innych. Wspaniałą zaletą jest także znaczna dostępność Plona, ponieważ (jak wspomniano) został on już przetłumaczony na 40 języków – można z niego więc korzystać w wielu krajach bez stresów związanych z barierą językową. Kolejne zalety Plona to także spełnianie koniecznych standardów dostępności – W3C, WAI-AA oraz z Sekcją 508 (wsparcie dla osób niedowidzących) oraz możliwość integracji z takimi systemami, jak Salesforce, LDAP, SQL, Oracle, Web Services i inne. Wspomnianą już zaletą systemu jest także jego bezpieczeństwo, wynikające z zastosowanej technologii – w wielu branżowych rankingach Plone przoduje, jako jeden z najbezpieczniejszych zaawansowanych systemów zarządzania treścią.

O czym warto pamiętać

Plone jest bardzo silnym CMS wyposażonym w bardzo wiele różnorodnych funkcji. Jego obsługa jest dość prosta, z pewnością uda nam się znaleźć prostsze CMSy, które jednak w dłuższej perspektywie mogą się nie sprawdzić tak, jak Plone (system ten jest bardzo rozwojowy i posiada dziesiątki zaawansowanych funkcji). W wielu przypadkach należy jednak dobierać CMS do oczekiwanych zastosowań – w przypadku konieczności prostych działań, być może wystarczy inny, prosty CMS, który nie potrzebuje tak wiele mocy obliczeniowej. Przy wyborze CMS dla własnych zastosowań warto rozważyć także dostępność wsparcia w postaci forów itp. Plone jest CMSem bardzo rozwijanym, w Polsce język Python ustępuje jednak bardziej popularnemu PHP, stąd możliwe jest dość ograniczone zaplecze w języku polskim.

Podczas korzystania z CMS Plone warto pamiętać, że system jest żywy – to znaczy cały czas toczą się dyskusje, proponowane są nowe rozwiązania i sposoby na wzrost efektywności i jakości działania. Nie bójmy się więc szukać w sieci tutoriali, instrukcji, odpowiedzi na pojawiające się błędy  – społeczność tworząca system Plone z pewnością wesprze nas w naszej pracy, nawet jeśli będzie to wsparcie w języku angielskim..