Większość systemów zarządzania treścią tworzy się, by spełniały one konkretną funkcję. I tak, wiele z nich idealnie nadaje się do tworzenia blogów, inne nadają się do budowy portali informacyjnych etc. Pewien programista wyszedł naprzeciw potrzebom pozycjonerów, którzy zmagają się z tworzeniem zaplecza. Zazwyczaj składa się ono z dziesiątek, a nawet setek stron. Pomocą przy tym zadaniu okaże się Piko CMS, który idealnie nadaje się do tworzenia prostych stron zapleczowych w hurtowych ilościach.

Nie ukrywajmy. Strony budowane na Piko CMS nie są powalające. Ale takie też nie mają być. Ich podstawową funkcją jest przechowywanie treści oraz linkowanie do innych stron będących w naszym posiadaniu. Nie zmienia to faktu, że mini-strony stworzone z tym systemem są bardzo schludne, przejrzyste i niesamowicie dobrze zoptymalizowane pod SEO. I to jest największy atut tego CMS-u.

Aby rozpocząć skuteczną pracę z Piko CMS, warto znać podstawy PHP oraz HTML. Totalnie zielone osoby mogą mieć problemy już na starcie, podczas instalacji i konfiguracji na serwerze.

Korzyści płynące ze stosowania Piko CMS

Jak już zdążyłem wspomnieć, Piko CMS to narzędzie idealne dla osób zajmujących się pozycjonowaniem witryn. Większość cech tego systemu spełnia potrzeby każdego pozycjonera, lubującego się w stawianiu masowego zaplecza. Dotyczy to zwłaszcza średnich i dużych graczy na rynku.

Jak wiadomo, zaplecze zazwyczaj nie przynosi nam korzyści finansowych, ale jego utrzymanie kosztuje. Dlatego staramy się minimalizować koszta tego przedsięwzięcia. Najlepszym sposobem jest zmniejszenie wagi stron zapleczowych, co obniży zużycie wynajmowanego serwera. Piko CMS tworzy strony bardzo lekkie, bez użycia zbędnego kodu. Dzięki temu, wystarczą nam najniższe oferty hostingowi, na których postawimy nawet kilka małych stron zapleczowych. Pamiętajmy jednak o różnicowaniu zaplecza! Ponadto, możemy korzystać z hostingu bez bazy danych (MySQL lub innych), gdyż omawiany CMS działa na plikach tekstowych.

Niezwykle ważny aspekt przy optymalizacji, stanowią przyjazne linki. Adresy URL powinny być krótkie i czytelne. Krzaczaste ścieżki mogą być trudne do zapamiętania i identyfikacja podstrony bywa niemożliwa. Zwłaszcza w momencie posiadania dużego zaplecza. To także ułatwienie podczas linkowania. Piko CMS automatycznie tworzy linki ‘seofriendly’, dzięki czemu nie musimy martwić się dodatkowym zajęciem.

Autor skryptu nie zapomniał o podstawowych plikach, które są ważne dla wyszukiwarki. Tworząc stronę w Piko CMS nie musimy się martwić o samodzielne tworzenie plików robots.txt oraz sitemap.xml (mapy strony). Skrypt robi to automatycznie, dzięki czemu nasze zadanie ogranicza się do wprowadzania treści na stronę.

Skrypt potrafi także samodzielnie ustawić metadane dla każdej z podstron tworzonej witryny. To także bardzo ważne ze względu na optymalizację. Strony dużo lepiej indeksują się w wyszukiwarce, dzięki czemu szybciej trafią na nią internauci. Znaczne przyspieszenie indeksacji nowych treści na stronie, możemy uzyskać dzięki półautomatycznemu pingowaniu strony. Zawsze, kiedy zaktualizujemy treści na stronie WWW, możemy wysłać tzw. ping z wykorzystaniem serwisu pingomatic.com.

Ciężko stwierdzać jakiekolwiek wady tego oprogramowania. Został on stworzony w konkretnym celu, który spełnia doskonale. Na jego podstawie nie stworzymy zaawansowanych witryn internetowych, dlatego rozpatrywanie funkcjonalności pod tym kątem nie ma żadnego sensu. Piko CMS to system zarządzania treścią dla osób, które pragną stworzyć bardzo prostą stronę bez zbędnego wysiłku lub szybko zbudować solidną część dużego zaplecza pozycjonerskiego..

Słowa kluczowe

  • piko cms
  • pikocms