W czasach, gdy prym wśród CMS-ów wiedzie WordPress czy Joomla, nieco zapomniany został PHP Fusion. A to wielka szkoda, gdyż jego możliwości nie odstają wiele od wspomnianych systemów zarządzania treścią. Być może brakuje mu takiego rozmachu, jednakże jest to bardzo dobry i uniwersalny CMS. Na jego podstawie z powodzeniem zbudujemy spory portal, serwis tematyczny czy nawet bloga. Mnogość możliwości i stosunkowo małe obciążenie gwarantuje, że witryna komercyjna nie będzie generować dużych kosztów związanych z wynajmem serwera czy też usług programisty usprawniającego funkcjonalność.

Właśnie owa funkcjonalność może zaskakiwać. Stworzona przez nas strona nie musi być ‘jedną z wielu’, ale będzie czymś indywidualnym. Masa dodatków, które określa się mianem ‘infusions’, daje niesamowite możliwości zwiększenia ilości funkcji zarówno dla administratora jak i użytkowników.

Możliwości PHP Fusion

Przejdźmy do konkretów. Na co więc pozwala PHP Fusion? Posiada oczywiste funkcje, jak dodawanie artykułów, zdjęć czy klipów z poziomu prostego panelu administracyjnego. Możemy dowolnie zgłębiać ilość kategorii, toteż daje nam duże możliwości w tworzeniu serwisów wielotematycznych i jednocześnie ułatwia utrzymanie porządku na stronie. Wspomniałem o panelu administracyjnym. Nie potrzeba specjalnej wiedzy do jego obsługi, gdyż podczas korzystania wyświetlają nam się porady – coś w rodzaju samouczka. Stosowanie wskazówek szybko doprowadzi nas do rozwiązania problemu. To niewątpliwy plus dla zupełnie świeżych osób.

Wiele stron opiera się na materiałach, które mogą pobrać użytkownicy. Tyczy się to zarówno oprogramowania, aplikacji mobilnych a także różnego rodzaju tekstów, e-booków etc.. PHP Fusion pozwala na łatwe stworzenie działu typu ‘Download’ z podziałem kategorycznym. To duże ułatwienie dla każdego korzystającego.

Wśród możliwości tego systemu zarządzania treścią, są także funkcje społecznościowe. Istnieje funkcja pozwalająca na rejestrację użytkowników oraz tworzenie grup z różnymi uprawnieniami. Każdy użytkownik może posiadać własny profil, nadający mu indywidualny charakter. Uzupełnieniem tej funkcji jest możliwość budowania mikroblogów a także forum dyskusyjne, gdzie można podzielić się opiniami na wiele tematów.

Warto wreszcie wspomnieć o rozszerzeniach, których PHP Fusion dorobił się bardzo wielu. Najpopularniejsze z nich, Extreme Fusion to świetna ‘paczka’ dodatków, która zwiększa interakcję portalu z użytkownikami. Można bowiem nadawać im rangi czy nagradzać punktami za aktywność, a niegrzecznych użytkowników można karać ostrzeżeniami. Wydaje się, że to drobnostka. Jednak w rzeczywistości, takie rozszerzenie przyniesie nam masę dodatkowych użytkowników. Bo to właśnie takie szczegóły decydują o popularności wielu stron WWW.

Wady PHP Fusion

Opisując funkcjonalności tego CMS-u, wspominam o samych zaletach. Nie można jednak zapomnieć o kilku wadach. Podstawowym problemem jest brak systemu szablonów graficznych. Wszelkie modyfikacje wizualne to długa ‘zabawa’ z zagmatwanym kodem. Nie można jednak powiedzieć, że uzyskane efekty nie są warte tej pracy. Zdecydowanie warto spędzić trochę czasu na tworzeniu grafiki do PHP Fusion, gdyż efekty mogą być zdumiewające.

Drugim problemem jest sprawa przyjaznych linków. Ich tworzenie jest w praktyce niemożliwe. Dodatkowo, ścieżki URL często się duplikują co może tworzyć problemy z tworzeniem przekierowań. Właśnie dlatego, specjaliści od optymalizacji i pozycjonowania stron, częściej wybierają inne CMS-y.

Trzeci problem stanowi… stopka autorska. Co prawda, system jest darmowy, ale wydawany na licencji AGPL3. Wśród jej wymogów znajdziemy przymus wstawienia stopki z informacjami o silniku i autorze – to normalne. Jednak w przypadku PHP Fusion, obowiązkowy rozmiar stopki może nieco zniechęcić. A pamiętajmy, że brak adnotacji w postaci stopki może skończyć się banem konta i brakiem oficjalnego wsparcia merytoryczno-technicznego..

Słowa kluczowe

  • php fusion