System zarządzania treścią Moodle został utworzony z myślą o nowoczesnych potrzebach edukacyjnych – już od pierwszych lat szkolnych. System ten to znakomity sposób na tworzenie i prowadzenie szkoleń internetowych, a także uzupełnianie zwyczajowych wykładów i zajęć poprzez zamieszczanie treści na platformie Moodle, dyskusje zalogowanych tam użytkowników i wiele więcej.

Moodle powstało zgodnie z filozofią, która dąży do kreowania sposobów nauczania poprzez bezpośrednią interakcję  wiedzą – zapamiętywanie poprzez doświadczanie, rozpowszechnianie wiedzy poprzez włączanie uczniów w proces jej tworzenia i przekazywania.

Zalety platformy

Największa ilość zalet systemu Moodle jest związana z jego funkcjonalnością. System może być łatwo obsługiwany przez osoby z podstawową znajomością obsługi Internetu. Moodle jest także przystosowany do obsługiwania przez osoby z niepełnosprawnością. System Moodle może być wykorzystywany do popularyzowania wiedzy z bardzo wielu dziedzin – tylko od autora szkolenia zależy bowiem, w jaki sposób wykorzysta on dostępne funkcje (z funkcji dostępne są m.in. fora, Wiki, możliwość przeprowadzania testów on-line) Bardzo dużą zaletą platformy jest także brak konieczności instalacji dodatków. Jeśli chodzi o zalety platformy, uwagę zwraca również dobrze rozwinięte wsparcie w postaci licznych forów, a także wielu tutoriali dostępnych w sieci i w postaci drukowanej. Listę przydatnych podręczników możemy znaleźć na oficjalnej stronie platformy.

Funkcje dostępne w platformie

Jak wspomniano, Moodle umożliwia bardzo dużą dowolność tworzenia zróżnicowanych kursów. Wynika to z licznych funkcji dostępnych w platformie, które aktywizują zapisanych na szkolenie uczniów. Poprzez fora nauczyciel może pobudzać dyskusję uczniów (oczywiście nauczyciel może swobodnie monitorować każde forum), a poprzez ankiety prosić ich o wypowiedzi w określonych tematach. Czat to znakomity sposób do porozumiewania się na żywo uczestników szkolenia. Jeśli nauczyciel chce sprawdzić poziom przyswojenia wiedzy przez uczniów, może on skorzystać z takich funkcji jak test, quiz (możliwe jest ograniczenie czasu), a także np. tekst online (może być wykorzystane przy zadaniach związanych z samodzielną wypowiedzią pisemną). Wszelkie aktywności studentów nauczyciel może monitorować poprzez funkcjonalny zestaw statystyk.

Koszty związane z Moodle

Platforma Modle jest tworzona zgodnie z ideą opensource, co oznacza, że jej pobieranie i użytkowanie jest całkowicie bezpłatne. Platforma wymaga jednak własnego hostingu i tutaj koszty uzależnione będą od naszych potrzeb i ewentualnej możliwości zastosowania darmowego hostingu. Z pewnością zastosowania komercyjne, skierowane do bardzo dużej ilości osób mogą potrzebować pewniejszego serwera, a to wiąże się już z dalszymi kosztami.

Nauka Moodle

Jak w przypadku wielu programów i aplikacji, Moodle możemy się uczyć samodzielnie, możemy jednak także skorzystać z wielu dostępnych samouczków i podręczników. W przypadku konieczności uzyskania potwierdzenie uzyskanych kompetencji, możemy zapisać się na kurs komercyjny..