Jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów zarządzania treścią jest Joomla! Artykuł na ten temat chciałbym zacząć od wyjaśnienia brzmienia nazwy owego CMS-u. Otóż w języku suahili, wyraz ten oznacza ‘razem’. Nie jest to nazwa przypadkowa, gdyż rozwój tego oprogramowania nie mógłby być możliwy bez współpracy ludzi z całego świata. Jego komponenty są tworzone przez programistów z każdego zakątka na ziemi i udostępniane do powszechnego użytku. Niekiedy są płatne, jednak ceny są zazwyczaj symboliczne.

Joomla! jest następcą systemu, który znany był z doskonałego przygotowania – Mambo CMS. Twórcy Joomla! wywodzą się z rodziny programistów, którzy pracowali na sukces Mambo i nadal kierują się ideą, aby wszystko było proste i intuicyjne. Nie można im odmówić, że radzą sobie całkiem nieźle.

Możliwości Joomla!

CMS w takiej postaci jak Joomla! Idealnie nadaje się do tworzenia i zarządzania platformami różnego typu. Jego modułowa konstrukcja pozwala na bardzo szeroką gamę serwisów WWW, które bezproblemowo poprowadzimy z użyciem tego systemu zarządzania treścią. Doskonale sprawdzi się jako system do zarządzania stroną firmową oraz portalem społecznościowym. Nie będzie problemu ze stworzeniem portali, wortali czy stron specjalistycznych.

Ten prosty w obsłudze CMS pozwala na edytowanie i publikację dowolnych materiałów w postaci elektronicznej. Wrzucenie nowego tekstu czy jego ponowna edycja jest dziecinnie prosta. Podobnie jest z umieszczaniem innego rodzaju treści, np. filmików czy grafiki, a nawet prezentacji multimedialnych.

Jako administrator, mamy spore możliwości ingerencji w treść, wygląd i charakter strony. Dzięki za wszystko hierarchizacji grup użytkowników, możemy nadawać im różne uprawnienia. Jest to świetny sposób na współpracę większej grupy osób, które mogą korzystać z własnych kont w serwisie i administrować nim, zgodnie z uprawnieniami.

Przydatną funkcjonalnością Joomla! jest jego wielojęzyczność. Dzięki temu, szybkie dostosowanie treści strony do lokalizacji docelowego użytkownika nie będzie problemem. Również polska wersja językowa jest doskonałej jakości. Ponadto, działa polska grupa wsparcia Joomla!, która idealnie spełnia rolę suportu. Na polskojęzycznych stronach i forach traktujących o tym CMS-ie można znaleźć masę modułów i szablonów, które mogą przydać się w naszym serwisie. Moc z nich jest zupełnie darmowa lub kosztuje naprawdę nie wiele.

Zalety Joomla!

Zalet tego systemu jest wiele. Osobiście skupię się tylko na tych, które uważam za najważniejsze. Myślę, że takie małe zestawienie pomoże każdemu, by przekonać się do ów systemu zarządzania treścią. Oto lista zalet:

  • modułowa konstrukcja, która pozwala na rozbudowę serwisów praktycznie bez ograniczeń;
  • duży wybór dodatków w postaci modułów oraz szablonów graficznych;
  • dobrze zorganizowane wsparcie dla polskich użytkowników;
  • przyjazne linki, czyli to, co ważne dla pozycjonerów;
  • prosty w obsłudze, nawet dla początkującego po krótkim wprowadzeniu.

To oczywiście tylko część z zalet, te najbardziej oczywiste. Dłuższe rozpisywanie się nie ma większego sensu, gdyż wada dla jednej osoby, może być zaletą dla kogoś innego. Jednak w Joomla! znajdzie się też kilka niedoskonałości.

Wady

Nie jest ich wiele, ale dosyć mocno rzucają się w oczy. Do rzeczy. Cechy ujemne tego systemu CMS to:

  • dosyć duża waga oprogramowania, co wymusza konieczność skorzystania z mocnego serwera, szczególnie przy bardziej rozwiniętych projektach;
  • mocno rozbudowany panel zarządzającego, co może być kłopotem dla laika;

Z zauważalnych wad, to było na tyle. Widać więc, że jest to świetny system zarządzania treścią. Wady nie są zbyt rażące. Trochę nauki i inwestycja w serwer dedykowany pozwoli nam na prowadzenie dynamicznego i rozwiniętego serwisu WWW.

Podsumowanie

Joomla! to bardzo dobry wybór. Szczególnie dla osób, które miały do czynienia z programowaniem i nie są początkującymi użytkownikami. Braki w edukacji programistycznej może nadrobić poprzez przerobienie tutoriali z obsługi tego systemu zarządzania treścią zamieszczonych w internecie. W skrócie – tworząc stronę internetową, z powodzeniem można wykorzystać Joomla!..

Słowa kluczowe

  • joomla opinie