Wśród bardzo rozbudowanych, ale nie najpopularniejszych CMS-ów wyróżnić można jeden z nich – eZ Publish. Od razu nadmienię, iż nie jest to jedynie system stworzony do zarządzania treścią strony. Jest to swego rodzaju oprogramowanie, które idealnie nadaje się do tworzenia stron, którymi można następnie zarządzać z poziomu tej same platformy. Soft ten został stworzony w Norwegii. Jego możliwości przypominają nieco TYPO3, jednak nie sposób pomylić oba systemy. eZ Publish jest wydawany na kilku rodzajach licencji, w zależności od potrzeb. Są to darmowe licencje typu GNU PL czy New BSD oraz licencje profesjonalne tj. PUL License oraz eZ Publish Professional License. Tak szeroki wybór daje nam spore możliwości w wykorzystaniu oprogramowania. Możemy na nim tworzyć małe strony domowe, a także spore serwisy komercyjne.

Możliwości eZ Publish

Oprócz standardowego zarządzania treścią, tj. edycja i dodawanie tekstów, zdjęć i filmów, eZ Publish pozwala na wiele więcej. Dzięki swojej ogromnej funkcjonalności, eZ Publish pomaga w stworzeniu platform takich jak sklep internetowy, platforma intra i extranet, portal społecznościowy a także systemy do nauki w formie e-learning.

Jednym z największych problemów przy tworzeniu witryn internetowych jest dobranie grafiki. Korzystając z tego systemu zarządzania treścią, będziemy mieli możliwość wyboru spośród tysięcy szablonów, które zostały przygotowane na potrzeby eZ Publish. Ich wgranie nie jest żadnym problemem. Również delikatne przeróbki nie są zbyt skomplikowane i poradzi sobie z nimi każdy, kto liznął programowania w XHTML/CSS. Zmiana szablonów nie powoduje nawet najmniejszych błędów w treści strony, co jest ważne przy chęci bezproblemowej zmiany wyglądu serwisu.

Przy tak zaawansowanym CMS-ie nie obeszłoby się bez edytora WYSIWYG. Dzięki niemu, bezproblemowo możemy dodawać tekst do strony i dowolnie go formatować, bez jakiejkolwiek znajomości języka HTML. Dodanie znaczników, wstawienie anchorów czy wyśrodkowanie obrazka nie będzie absolutnie żadnym problemem – nawet dla największego laika programowania.

Na stronach, gdzie wymaga się logowania konieczna jest hierarchizacja użytkowników. Taką właśnie możliwość daje nam eZ Publish. Dzięki zastosowaniu wielopoziomowego systemu uprawnień, możemy dowolnie konfigurować możliwości poszczególnych grup użytkowników. W ten sposób, zalogowani oraz administracja będą mieli inne uprawnienia od osób niezalogowanych. Jest to szczególnie przydatne na stronach, których założeniem jest, aby treść tworzona była przez użytkowników.

Pozycjonowanie i optymalizacja pod eZ Publish

Dla bardzo wielu webmasterów, najważniejszym kryterium wyboru, jest łatwość optymalizacji witryny i możliwość jej późniejszego pozycjonowania bez większych zmian. Taką możliwość daje ten właśnie CMS. To, co pomaga w optymalizacji to możliwość tworzenia przyjaznych linków. Odnośniki do podstron serwisu nie będą wyglądać jak przydrożne krzaki, ale będą bardzo czytelne i łatwe do zapamiętania dla użytkownika. To znacznie ułatwia nawigację również robotom wyszukiwarek, które chętnie wertują podstrony naszego serwisu. Bardzo prosto stosuje się także wszelkie tagi i metatagi oraz opisy obrazków z wykorzystaniem znacznika ‘alt’. Dzięki temu, cała treść serwisu indeksuje się bardzo szybko i pozwala na odnalezienie się w wyszukiwarce na wskazane wcześniej frazy kluczowe.

Zalety

Ten CMS jest pełen dobrych rozwiązań. Jego duże możliwości powodują, iż liczne są jego zalety. Oto krótka lista, która przedstawia najważniejsze cechy dodatnie:

– prosty panel do zarządzania i administracji;

– duże bezpieczeństwo użytkowania;

– dobrze spolszczone wersje;

– generator treści w formacie PDF;

– modułowa konstrukcja systemu;

To oczywiście tylko kilka z zalet tego CMS-u. Ciężko by wymieniać wszystkie, bo pewnie powstałaby niezła lektura, którą nie każdy miałby ochotę czytać. Zdecydowanie warto skorzystać z tego systemu, by przekonać się, że nie są to czcze uwagi.

Wady

Każdy program ma swoje wady. Tutaj ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Jednak wg mnie, zbyt duża uniwersalność programu może prowadzić do pewnego ‘rozmymłania’. Twórcy powinni skupić się na kilku obsługiwanych funkcjonalnościach, a resztę umieścić w innym CMS-ie. Jednakże, jest to wada, której efekty mogą być widoczne dopiero w kolejnych wydaniach eZ Publish. Póki co, sprawuje się świetnie. Miejmy nadzieję, że tak pozostanie przez długi czas.

Podsumowanie

Mówiąc krótko, eZ Publish to CMS przyszłościowy. Zdobywa sobie coraz większą popularność, chociaż ciągle ustępuje tworom takim jak WordPress, Drupal czy Joomla!. Nie mniej jednak, warto spróbować postawić kilka serwisów na tym systemie – na pewno się nie zawiedziemy, a być może damy się pozytywnie zaskoczyć i zmienimy preferencje dotyczące systemu zarządzania treścią..