Ostatnimi czasy, zauważalny stał się wysyp nowych systemów do zarządzania treścią. Posiadają one bardzo różne funkcjonalności, a także opinie na ich temat. Wydawać by się mogło, że CMS o nazwie Contao również należy do tej grupy. Jest jednak zgoła inaczej, gdyż Contao to następca systemu TYPOlight. Kojarzy się on z rozbudowanym TYPO3, jednak poza dawną nazwą, oba systemy nie mają wiele wspólnego. TYPO3 stworzony został do budowy zaawansowanych serwisów, natomiast Contao służy zupełnie innym celom. Jakim? O tym w dalszej części artykułu.

Ten open source’owy system zarządzania treścią, rozwijany jest od 2004 roku. Posiada on licencje LGPL , co pozwala na dowolność modyfikacji oraz wykorzystania komercyjnego (należy jednak pozostawić notkę ‘copyright’). Zdecydowanie różni się on od popularnych CMS-ów, co jednak nie sprawia ogromnych kłopotów użytkownikowi.

Do jakich więc celów można wykorzystać Contao?

Idealnie sprawdzi się w przypadku stawiania prostych stron firmowych, blogów i innych, podobnych serwisów. O ile budowa prostej witryny nie sprawia kłopotu, to specyficzna budowa CMS-a powoduje, że bardziej zaawansowane projekty mogą przysporzyć nieco zagwostek. Na szczęście, Contao posiada całkiem solidne, polskojęzyczne wsparcie programistyczne. Na oficjalnej stronie znajdziemy rozwinięty FAQ, w którym odpowiedziano na najczęstsze pytania dotyczące instalacji, problemów technicznych oraz samego użytkowania systemu.

Jak zapewnia twórca tego systemu, Contao to świetny wybór pod względem bezpieczeństwa. Ponadto, tworzone na jego podstawie serwisy są ‘seofriendly’ więc idealnie nadają się do tworzenia zaplecza pozycjonerskiego czy też stron firmowych, których kołem napędowym są klienci napływający z wyszukiwarek.

Podstawowe zalety Contao

Zaletą wymienianą przez wszystkich, jest lekkość i łatwość obsługi. Z postawieniem prostej strony poradzi sobie każdy użytkownik, nawet początkujący. Nawet jeśli jesteśmy ‘zieloni’, to na stronie polskiego wsparcia, znajdziemy tutoriale, które przeprowadzą nas przez wszystkie procesy podczas budowy strony WWW na podstawie Contao CMS.

Za dużą zaletę uważą się prosty panel administracyjny, w którym nie sposób się pogubić. Dodanie nowych lub edycja aktualnej treści nie sprawi kłopotu nikomu. Jeżeli zdecydujemy się na zakup wersji komercyjnej, otrzymamy funkcję Live Update, dzięki czemu nie będziemy musieli przejmować się ręcznym przeprowadzaniem aktualizacji systemu zarządzania treścią. To niewątpliwy plus, chociaż co nieco kosztuje.

Jak na tak prosty system, zaskakuje on swoimi możliwościami. Nie ogranicza się on jedynie do edycji treści, ale pozwala na stworzenie bloga, wykorzystania strony jako generator formularzy czy menedżer plików. Wszystko dzięki licznym modułom, których instalacja jest banalnie prosta. Możemy jej dokonać nawet z poziomu przeglądarki.

Duże znaczenie ma także wykorzystany kod. Ten wykorzystany w Contao, można uznać za nowoczesny. Dzięki temu jest przyjazny dla wyszukiwarek oraz użytkowników. Ten aspekt ma ogromne znaczenie dla webmasterów oraz specjalistów z zakresu optymalizacji stron internetowych. Dla programistów, ważną informację stanowi wsparcie dla technologii Ajax oraz wykorzystanie Java Script w kodzie tego CMS.

Wady Contao

Nie jest to oczywiście oprogramowanie idealne. Posiada sporo mniejszych lub większych wad. Początkujący użytkownik będzie miał problem z budową strony o wielu podstronach oraz większej funkcjonalności. Jednak po bliższym poznaniu tego systemu, i z tym problemem można sobie łatwo poradzić. Tym bardziej, że nie został on stworzony w celu budowania skomplikowanych witryn.

Można mieć także małe zarzuty, co do ‘intuicyjności’ podczas tworzenia strony. Nie jest to trudne zadanie, aczkolwiek mogłoby być nieco bardziej dopracowane. Wielu rzeczy musimy się domyślać zamiast działać ‘z automatu’. Doświadczony programista czy webmaster nawet nie zauważy tego problemu, jednak osobie początkującej może to nieco doskwierać.

Niestety, Contao jest jeszcze bardzo mało popularny. Posiada zdecydowanie mniej zwolenników od dynamicznie rozwijanych CMS-ów, np.: Joomla!, WordPress czy nawet Drupal. Miejmy jednak nadzieję, że autor nie porzuci prac nad rozwojem tego oprogramowania gdyż w przyszłości może stanowić świetną alternatywę dla wspomnianych systemów..

Słowa kluczowe

  • contao